GOOGLE ÇEVİRİ DOĞRULUĞU İNSAN GİRDİSİYLE İYİLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Kaynak: Talking Heads

https://www.talkingheads.co.uk/newsarticles/googletranslateaccuracyimprovedhumaninput

Teknoloji, bir dilden diğerine hızlı çeviriler de dahil olmak üzere, son on yılda bilgiye daha fazla erişim sağladı. Google Çeviri gibi makine çevirisi (MT) sistemleri, dili daha hızlı ve kolay erişilebilir hale getirdi, ancak bu çevirilere ne kadar güvenilebilir? Makine çevirisinin yıllar içinde kaydettiği ilerleme etkileyicidir, ancak yine de insan çevirisine eşit bir ikame olmaktan uzaktır.

Cornell Üniversitesi tarafından yayınlanan yakın tarihli bir  araştırma makalesi , makine çeviri sistemlerini geliştirmek için insan tarafından başka sözcüklerle yazılmış referans çevirilerinin kullanılabileceğini öne sürmüştür. Bu, makine çevirileriyle insan açıklamalarını kullanarak, daha doğal görünen bir çeviri elde etmeyi ummaktadır.

Araştırmacılar, referansları mümkün olduğunca yorumlamak için profesyonel dilbilimcileri kullanışlar, ikinci grup dilbilimciler ise çevirileri hem başka kelimelerle yazılmış hem de yorumlanmamış olarak değerlendirmişlerdir. Dilbilimciler, MT sistemlerinin ürettiği doğrudan, basit çevirilerin standartlara uygun olmadığını öne sürerek, başka sözcüklerle yazılmış çevirileri tercih etmişlerdir. Dolayısıyla, makine çevirileri kaydedilen ilerlemeye rağmen, henüz insan dokunuşunun yerini alamamışlardır.

Google Çeviri Ve İnsan Çevirisi

Google Çeviri’nin sağladığı kolaylık inkar edilemez, özellikle tatildeyseniz ve yön bulmak veya yiyecek sipariş etmek için hızlı bir çeviriye ihtiyacınız varsa, Google kullanabileceğiniz standart bir ifade sağlar. Ancak, web siteniz, ürününüz veya reklam kampanyanız için güvenilir ve doğru çevirilere ihtiyaç duyduğunuzda, hangi hizmeti seçmelisiniz? Aşağıda, Google Çeviri ile İnsan Çevirisi arasındaki faktörleri inceliyoruz.

Google Çeviri

Avantajlar:

  • Ücretsiz, kullanışlı ve kolayca erişilebilir. Nerede olursanız olun, internetiniz varsa hızlı çevirilere erişebilirsiniz.

  • Süper hızlı. Farklı bir dilde hemen konuşmanız veya bir şeyler yazmanız gereken bir durumdaysanız, Google Çeviri hiç zaman almaz.

 Dezavantajları:

  • Birçok hata barındırır. Bağlam olmadan, çeviri genellikle yanlış yönlendirilebilir ve yanlış olabilir. Ayrıca, konu cümle yapısı ve dilbilgisi olduğunda güvenilirlikten yoksundur.

  • Kelimesi kelimesine çeviriler kullanır. Bazı dil çiftlerinde tam kelime eşleşmeleri bulunmayabilir veya farklı bir cümle yapısı kullanırlar, bu da Google Çeviri doğruluğunun eksik olduğu anlamına gelir.

 

İnsan Çevirisi

Avantajlar:

  • İnsan çevirileri, ifadenizin bağlamını dikkate alır ve herhangi bir kolokyumu, deyimi ve daha fazlasını kolayca tanımlayacaktır.

  • İnsan çeviri hizmetleri, her dile göre doğru gramer ve cümle yapısını sağlayacaktır.

  • İki dil arasında kelimesi kelimesine çeviri mevcut değilse, insan çevirmen anlaşılır bir ikame bulacaktır.

  • Dil çiftleri arasında tutarlılık. Profesyonel insan çevirisi hizmetleri, hangi dil çiftlerini çevirirseniz seçin, mesajınızın aynı amaca iletilmesini sağlamak için iyi bir donanıma sahip olacaktır.

Dezavantajları:

  • Çevirileri hızlı ve verimli bir şekilde teslim edecek çeviri hizmetleri bulabilecek olsanız da, Google Çeviri gibi anında sonuç elde etmek mümkün değildir.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Patra Blog

Benzer Paylaşımlar

PARMESAN: COĞRAFİ İŞARET VE TERCÜME İNCELEMESİ

Kaynak: https://iprgezgini.org/2024/02/06/parmesan-daglari-singapurdan-cografi-isaret-tercumesi-ustune-zihin-acici-bir-karar/   Özlem Fütman’ın kaleme aldığı bu ilginç konu Coğrafi işaret konusunda tercümenin de öneminin altını çizmesi bakımınından aydınlatıcı. Tamamına yukarıda verilen linkten ulaşabileceğiniz

YAPAY ZEKA SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇIYOR

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/articles BBC’de yayınlanan habere göre İsveç’te yapılan bir araştırma, yapay zekanın meme kanseri için çekilen röntgenleri inceleyerek kanseri tespit edebileceğini ortaya koydu. Lund Üniversitesi’nden

HİSSEDEBİLEN HİPERSENSİTİF ROBOT EL

Kaynak: https://arstechnica.com/science/2023/05/hypersensitive-robot-hand-is-eerily-human-in-how-it-can-feel-things/   Biyonik uzuvlardan duyarlı androidlere kadar, bilim kurgudaki robotik varlıklar, biyoloji ve makine arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Gerçek hayattaki robotlar filmlerdekilere kıyasla elbette şu

SAĞLIKTA YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

Yapay zekanın gün geçtikçe gelişmesiyle, AI kullanım alanı da giderek genişliyor. Bu teknolojinin kullanımına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Artık yapay zeka teknolojisi, sağlık

İletişim