ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK TEKNOLOJİSİ VE BU TEKNOLOJİYE EVET DİYEN MARKALAR

Kaynak: https://www.thepatent.news/2022/02/11/augmented-reality-and-big-brands-heres-who-said-yes-to-this-technology/

 

Endüstriyel uygulamalar için artırılmış gerçekliğe yapılan sürekli yatırımların artmasına rağmen, dünya şirketlerinin neredeyse üçte ikisinin henüz bu teknolojiyi benimsemediğini biliyor muydunuz?

Artırılmış Gerçeklik uygulaması geliştirmeden elde edilen gelirin 2023 yılına kadar 27,4 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Peki, henüz zihinlerini Ar’a açmamış olanları engelleyen ne?

Bu teknolojinin işletmelere gerçekten nasıl değer katabileceğini açıklayabilecek bir dizi uygulama incelemesi topladık.

Porsche AR Görüntüleyici

Aracınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, Porsche, Porsche AR Visualizer uygulamasıyla müşterilerinin seçimini büyük bir özenle kolaylaştırıyor. Porsche Pazarlama İletişimi Direktörü Oliver Hoffmann, yakın tarihli bir röportajda, müşterilerin Porsche kodu aracılığıyla otomobilin ayrıntılarına hayran kalabileceklerini ve fotogerçekçi bir temsille arkadaşlarına gösterebileceklerini belirtiyor.

Boya rengi gibi konfigürasyonda daha fazla değişiklik, artırılmış gerçeklik görünümünde yapılabiliyor. Uygulama ayrıca, müşterilerin genellikle görünmeyen teknik ayrıntıları görüntülemesine olanak tanıyan bir işleve de sahip.

SkySafari

SkySafari, başlıca gezegenleri ve ayları, on binlerce yıldızı, en ünlü 220 yıldız kümesini ve bulutsuları, galaksileri, asteroitleri, kuyruklu yıldızları ve daha fazlasını içeren bir gökyüzü haritası.

Kullanımı çok kolay; cihazınızda pusulayı etkinleştirip (uygulama açıkken ekranın altında bulunur) ve cihazınızı gökyüzüne doğrultmanız yeterli..

Ayrıca, geçmişte veya gelecekte yüz yıla kadar herhangi bir zamanda gece gökyüzünü görüntüleme seçeneği de sunuluyor. Arama işlevini kullanarak, gece gökyüzünde cihazınızın nereye yönlendirileceğini gösteren oklarla yönlendirilen belirli nesneleri bulabiliyorsunuz. SkySafari, iPhone ve iPad’inizden alanı görüntülemenizi sağlıyor. Bu güzel görüntüler NASA uzay görevlerinden, Hubble Uzay Teleskobu’ndan ve astrofotograflardan geliyor. Gece gökyüzünü – geçmiş, şimdi ve gelecek – görüntülemenin yanı sıra her gezegen, galaksi, yıldız ve nesne hakkında ayrıntıları okuyabiliyorsunuz.Arama işlevindeki ilginç bir özellik de, herhangi bir gecede en iyi görünürlüğe sahip gece gökyüzündeki nesneleri listeleyen ‘Bu Gecenin En İyisi’ özelliği.

IKEA Place

Alanının devi, müşterilerinin ev tasarımı için doğru seçimleri yapmasına yardımcı olacak bir Artırılmış Gerçeklik uygulaması düşünmeden eder mi? Uygulamanın adı IKEA Place ve tüm Ikea mobilya bileşenlerini satın almadan önce deneyimleme imkanı sunuyor. Hem evinize hem de terasınıza sandalyeler, masalar ve diğer her şeyi yerleştirirken eğlenmenizi sağlıyor.

Inter Ikea Systems’in dijital dönüşüm lideri Michael Valdsgaard, müşterilerin AR teknolojisini kullanarak gerçek zamanlı olarak farklı kumaş stillerini, renklerini ve dokularını deneyerek evlerini güzelleştirmekten gerçekten keyif aldıklarını belirtmekte.

Uygulamanın güncellenmiş sürümü, kullanıcıların istedikleri herhangi bir mobilya parçasının fotoğrafını çekmesine ve ardından benzer veya aynı Ikea ürünlerini bulmasına olanak tanıyan görsel aramayı da içeriyor.

IKEA Place, ürünleri %98’e varan doğrulukla bir odanın boyutuna uyacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandırabiliyor.

Civilization AR

BBC’nin Civilization (Medeniyetler) AR’si, oturma odanızın rahatlığında devasa bir müzenin izlenmesini mümkün kılıyor.

Uygulama, 30’dan fazla İngiliz müzesinden besleniyor, bu yüzden size onların sahip oldukları antik heykelleri ve arkeolojik eserleri görme şansı veriyor. Ve bu bir AR uygulaması olduğu için, her nesneye arzu ettiğiniz ölçüde yaklaşma fırsatı sunuyor. Peki bu nasıl mümkün oluyor?  Uygulamadan düz bir yüzey bulmasını istediğinizde; bu noktada odanızın içinde bir küre beliriyor. Küre, İngiliz müzelerine götürülmeden önce tüm tarihi hazinelerin orijinal olarak nerede bulunduğunu göstererek yavaş yavaş dönmeye başlıyor. Görmek istediklerinize dokunarak döndürebiliyor, yeniden boyutlandırabiliyor ve ayrıntıları keşfedebiliyorsunuz.

Civilizations AR, tüm izleyicilerin ilgisini çekerek eğitim ve turizm dünyasında devrim yaratmada etkili olabilecek bir Artırılmış Gerçeklik uygulaması.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Patra Blog

Benzer Paylaşımlar

PARMESAN: COĞRAFİ İŞARET VE TERCÜME İNCELEMESİ

Kaynak: https://iprgezgini.org/2024/02/06/parmesan-daglari-singapurdan-cografi-isaret-tercumesi-ustune-zihin-acici-bir-karar/   Özlem Fütman’ın kaleme aldığı bu ilginç konu Coğrafi işaret konusunda tercümenin de öneminin altını çizmesi bakımınından aydınlatıcı. Tamamına yukarıda verilen linkten ulaşabileceğiniz

YAPAY ZEKA SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇIYOR

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/articles BBC’de yayınlanan habere göre İsveç’te yapılan bir araştırma, yapay zekanın meme kanseri için çekilen röntgenleri inceleyerek kanseri tespit edebileceğini ortaya koydu. Lund Üniversitesi’nden

HİSSEDEBİLEN HİPERSENSİTİF ROBOT EL

Kaynak: https://arstechnica.com/science/2023/05/hypersensitive-robot-hand-is-eerily-human-in-how-it-can-feel-things/   Biyonik uzuvlardan duyarlı androidlere kadar, bilim kurgudaki robotik varlıklar, biyoloji ve makine arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Gerçek hayattaki robotlar filmlerdekilere kıyasla elbette şu

SAĞLIKTA YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

Yapay zekanın gün geçtikçe gelişmesiyle, AI kullanım alanı da giderek genişliyor. Bu teknolojinin kullanımına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Artık yapay zeka teknolojisi, sağlık

İletişim