TÜRKİYE’NİN PATENT RAPORU 2021 LANSMANI GERÇEKLEŞTİ

PATENTEFFECT’in emekleri ile hayata geçen ve Patra Tercüme olarak ana sponsorları arasında yer aldığımız “Türkiye’nin Patent Raporu 2021” lansmanı gerçekleşti. Patent dünyasına dair derin pek çok analizin yer aldığı raporda, Yönetici Ortağımız Sayın Öznur Yüncü’nün de 2021 yılına ait değerlendirmelerini okuyabilirsiniz.

“Pandemi sonrası hayatımızda gerçekleşen değişikliklere adapte olmaya devam ettiğimiz 2021 yılı, patent çeşitliliği açısından verimli bir yıl oldu. Öncelikle geçtiğimiz yıl Türkiye’deki sınai mülkiyet başvurularında yaşanan belirgin artışı ülkemiz adına son derece olumlu bulduğumu ve ofisimizdeki tecrübeli ve uzman kadromuzdan yabancı dile çevrilmesi talep edilen her Türkçe metnin ayrı bir gurur kaynağı olduğunu belirtmek istiyorum. Dünyaya baktığımızda ise otomotiv sektöründe, özellikle elektrikle çalışan araçlara yönelik batarya ve şarj inovasyonları dikkat çekici nitelikte. Geçtiğimiz yıl farmasötik ve biyoteknolojinin öne çıktığı patent alanlarında gözlemlerimize göre 2021 yılında bilgisayar ve blokzincir teknolojileri, telekomünikasyon ve yapay zeka çalışmaları ipi göğüslemiş durumda.

Aslına bakarsanız bilgisayar teknolojileri alanında geçmiş yıllardan bugüne dek ortaya çıkan çalışmaların faydalarını, bu dönemde bizler de daha fazla tecrübe etmiş olduk. Bizim gibi özellikle uzaktan veya hibrit çalışma yoluna giden firmalar, anlık senkronizasyon ve bulut tabanlı erişimin önemini daha iyi anlamış oldu. Dolayısıyla 25 kişilik çevirmen, kontrol ekibi ve proje yöneticilerinden oluşan firmamızda verimi artırmak ve veri bütünlüğünü korumak adına bu alanda yapılan her yeniliği bizler de yakından takip ediyoruz.

Teknoloji dünyasında gerçekleşen bu yeni gelişmeler elbette çeviri sektörü için de geçerli. Yapay zekadan fayda sağlayarak çalışan yardımcı çeviri programları ve makine çevirisi uygulamaları da patent dünyasında ivme kazandı. Yardımcı çeviri programları, çeviri içerisinde bütünlük sağlamaya yardımcı olurken aynı zamanda metin içerisinde veya önceden belleğe kaydedilmiş başka metinlerde benzerlikler görmesi halinde çevirmene öneriler sağlıyor ve böylelikle hız ve fiyat avantajı sunuyor. Aynı şekilde makine çevirisi de yine yapay zekadan faydalanarak, benzer dil ailelerinde oldukça faydalı çözümler sunan, şu aşamada doğrudan çevirmen müdahalesi olmadan kullanılamasa da, önerilen metin üzerinde yapılan düzeltmeler yoluyla yine süre ve bütçe açısından kolaylık sağlayan bir teknoloji. Yine bu alanlarda da her türlü yeniliğe hızlı bir şekilde adapte olarak, teknolojinin avantajlarından maksimum ölçüde verim sağlamaya çalışıyoruz.

Son dönemde sosyalleşme, çalışma, ilişki kurma biçimlerimiz ciddi anlamda değişmiş olsa da kanımca aynı kalan tek bir husus var; o da patent dünyasında yaşanan ilerleme ve gelişmeler.

Bu doğrultuda, patent dünyasındaki gelişmeleri detaylarıyla paylaşan Patent Effect ailesine tekrar teşekkür etmek istiyoruz.”

Yönetici Ortak

Öznur Yüncü

 

 

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Patra Blog

Benzer Paylaşımlar

PARMESAN: COĞRAFİ İŞARET VE TERCÜME İNCELEMESİ

Kaynak: https://iprgezgini.org/2024/02/06/parmesan-daglari-singapurdan-cografi-isaret-tercumesi-ustune-zihin-acici-bir-karar/   Özlem Fütman’ın kaleme aldığı bu ilginç konu Coğrafi işaret konusunda tercümenin de öneminin altını çizmesi bakımınından aydınlatıcı. Tamamına yukarıda verilen linkten ulaşabileceğiniz

YAPAY ZEKA SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇIYOR

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/articles BBC’de yayınlanan habere göre İsveç’te yapılan bir araştırma, yapay zekanın meme kanseri için çekilen röntgenleri inceleyerek kanseri tespit edebileceğini ortaya koydu. Lund Üniversitesi’nden

HİSSEDEBİLEN HİPERSENSİTİF ROBOT EL

Kaynak: https://arstechnica.com/science/2023/05/hypersensitive-robot-hand-is-eerily-human-in-how-it-can-feel-things/   Biyonik uzuvlardan duyarlı androidlere kadar, bilim kurgudaki robotik varlıklar, biyoloji ve makine arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Gerçek hayattaki robotlar filmlerdekilere kıyasla elbette şu

SAĞLIKTA YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

Yapay zekanın gün geçtikçe gelişmesiyle, AI kullanım alanı da giderek genişliyor. Bu teknolojinin kullanımına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Artık yapay zeka teknolojisi, sağlık

İletişim