DÜNYANIN EN YENİLİKÇİ PATENT TROLÜ HÜKÜMETE DAVA AÇTI

Kaynak: https://www.wired.com/2014/01/mphj-ftc-patent/

Bir patent trolünün Apple ve Google gibi büyük bir teknoloji şirketine dava açması şaşırtıcı değil. Patentlerini yalnızca diğer, daha zengin operasyonlara saldırmak için kullanan bu küçük takımlara artık alışıldı ve bu son yıllarda, teknoloji endüstrisinin bir belası haline geldi. Ancak şimdi, en kötü şöhretli patent trollerinden biri kendine beklenmedik bir hedef seçti: ABD Federal Ticaret Komisyonu.

MPHJ adlı bir ekip, ilk olarak Ars Technica tarafından bildirildiği üzere, devlet kurumunun şirketin patentlerini uygulama hakkına yasadışı bir şekilde müdahale ettiğini iddia ederek FTC’ye karşı “önleyici” bir dava açtı . Dava, patent trollerinin hilelerini geliştirdiğini gösteriyor, ancak MPHJ’nin istismarları nihayetinde ABD patent sisteminde çok ihtiyaç duyulan bazı reformları ateşleyebilir.

MPHJ herhangi bir yeni teknoloji icat etmedi. Reuters’e göre, 2012 yılında patentlerini bir dolara satın aldı. Ama patent trolleri dünyasında yenilikçi bir hamle yaparak büyük teknoloji şirketlerini dava etmek yerine küçük işletmelerin peşine düştü. Ancak, küçük yasal bütçeleri olan bu takımlardan para kazanmaya yönelik bu girişimler, hem eyalet hem de federal hükümet kurumlarını cezbetti.

Vermont eyaletinde açılan bir davaya göre MPHJ, Jay Mac Rust adlı Teksaslı bir avukata ait. Şirket, bir belgeyi tarama ve dosyayı tek bir tıklamayla bir e-posta adresine gönderme sürecini kapsayan bir dizi patente sahip olduğunu iddia ediyor. Ancak MPHJ, tarayıcı ve fotokopi makinesi yapan ve satan teknoloji devlerinin peşinden gitmek yerine, bu tür ürünleri satın almış olabilecek müşterileri hedefliyor.

Kendi kabulüne göre, MPHJ ve 101 yan kuruluşu 16.465’ten fazla küçük işletmeyi hedefleyerek, radarındaki firmalara patenti lisanslamak için çalışan başına yaklaşık 1.000 dolar ödeme veya “e-postadan tarayıcıya” teknolojisini kullanmadıklarına dair yalan yere yemin etme cezasına yönelik bir belge imzalama seçeneği sunuyor.

Şirket, teknolojinin bireysel kullanıcılarının peşine düşmenin sadece yasal olmadığını, aynı zamanda patentlerini uygulamak için tek yol olduğunu iddia ediyor. Şirketi temsil eden bir avukat geçen yıl Ars Technica’ya verdiği demeçte, “Birkaç büyük üretici bizimle bu patentler hakkında konuştu ve bizimle aynı fikirdeler” dedi. “Sattıkları ürün hak ihlalinde bulunmuyor. Tüm sistemi bir araya getiriyor. Tek tuşla tarama yapan, bir ağa bağlı ve e-posta gönderebilen bir ofis tarayıcınız varsa, ihlal etmiş olursunuz.”

MPHJ’nin şikayetine göre FTC, şirketi aldatıcı ticaret uygulamaları nedeniyle dava etmekle tehdit etti. Ancak MPHJ, FTC’nin sınırlarını aştığını iddia ediyor.

Ayrıca, MPHJ’nin başvurusu, FTC’nin mahkeme dışında uzlaşmayı teklif ettiğini, ancak daha sonra “FTC’nin federal mahkemede dava açarak ve bir karar vererek elde edebileceğinin çok ötesinde bir yardım istediğini” iddia ediyor.

İroni şu ki, bu dava ile MPHJ, patent trolleme sorununa daha fazla dikkat çekmiş oldu. Bu, FTC tarafından hedeflenen ilk patent trolü ve şirkete hali hazırda Vermont ve New York eyaletleri tarafından dava açılmış durumda. 

Yargı tarafında da biraz umut var. Bu hafta, e-ticaret şirketi New Egg, patent trollü Soverain Software’e karşı girdiği savaşı kazandı.

Bu arada şirketler, davaları savuşturmak umuduyla patent stoklamaya devam ediyor . Ancak bireyler ve küçük işletmeler, MPHJ gibi şirketlere karşı henüz çok az korumaya sahip ve durumun değişip değişmeyeceği merak konusu.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Patra Blog

Benzer Paylaşımlar

PARMESAN: COĞRAFİ İŞARET VE TERCÜME İNCELEMESİ

Kaynak: https://iprgezgini.org/2024/02/06/parmesan-daglari-singapurdan-cografi-isaret-tercumesi-ustune-zihin-acici-bir-karar/   Özlem Fütman’ın kaleme aldığı bu ilginç konu Coğrafi işaret konusunda tercümenin de öneminin altını çizmesi bakımınından aydınlatıcı. Tamamına yukarıda verilen linkten ulaşabileceğiniz

YAPAY ZEKA SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇIYOR

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/articles BBC’de yayınlanan habere göre İsveç’te yapılan bir araştırma, yapay zekanın meme kanseri için çekilen röntgenleri inceleyerek kanseri tespit edebileceğini ortaya koydu. Lund Üniversitesi’nden

HİSSEDEBİLEN HİPERSENSİTİF ROBOT EL

Kaynak: https://arstechnica.com/science/2023/05/hypersensitive-robot-hand-is-eerily-human-in-how-it-can-feel-things/   Biyonik uzuvlardan duyarlı androidlere kadar, bilim kurgudaki robotik varlıklar, biyoloji ve makine arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Gerçek hayattaki robotlar filmlerdekilere kıyasla elbette şu

SAĞLIKTA YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

Yapay zekanın gün geçtikçe gelişmesiyle, AI kullanım alanı da giderek genişliyor. Bu teknolojinin kullanımına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Artık yapay zeka teknolojisi, sağlık

İletişim